Ukoliko ste se nakon dugog razmišljanja odlučili za odlazak van zemlje i ukoliko je vas izbor upravo Nemačka, imajte pre svega dve stvari na umu:
- Izdavanje bilo kakvih radnih viza je totalno obustavljeno zbog trenutne situacije sa covid-om 19.
Pravo ulaska u Nemačku imaju: nemački državljani, državljani EU kao i državljani UK, Lihtenštajna, Švajcarske, Norveške ili Islanda;
- Za kratkotočne boravke do 90 dana, viza nije potrebna, ali se takvi boravci ne preporučuju kako bi se sprečilo širenje korona virusa (turistička putovanja iz ovog razloga i dalje nisu moguća).
Međutim, postoje određene kategorije u, zavisnosti od stepena hitnosti, kojima je omogućen ulazak u Nemačku.
Te kategorije, kao i dokumenta koja su neophodna za ulazak, su sledeći:
Rođaci prvog ili drugog stepena koji moraju dostaviti:
- Potvrdu o porodičnom razlogu za boravak prevedenom na Nemačkom jeziku (venčanje, rođenje, teška bolest, smrtni slučaj i sl);
- Prijavu boravka člana porodice koji živi u Nemačkoj;
- Lekarski nalaz o teškom zdravstvenom stanju (ukoliko je to razlog).
Nevenčani parovi (samo ukoliko veza između njih traje dugi niz godina) koji moraju dostaviti:
- Pozivno pismo partnera koji živi u Nemačkoj sa kopijom lične isprave;
- Ispunjenu izjavu;
- karte, pečati u pasošu, drugi dokazi o prethodnim susretima;
Nužni poslovni razlozi : izjava.
Poslovna putovanja na sajmove:
- kod izlagača: potvrda o učešću od organizatora;
- kod posetilaca: ulaznica za sajam, potvrda sastanka u okviru sajma sa bar jednim izlagačem;
Predavači odnosno posetioci kongresa:
- potvrde prisustva;
- potvrde o aktivnom učešću na kongresu.
Hitni medicinski razlozi: nalaz lekara preveden i overen kod sudskog tumača.
S obzirom da se Srbija nalazi u zoni visokog rizika zbog zaraze virusom, čak iako ste vakcinisani, dužni Ste da prilikom ulaska u Nemačku pokažete potvrdu da niste zaraženi (ne stariju od 48h).
Pored testa, neophodno je da se dobro informišete o daljim merama zaštite i samoizolacije koje u tom trenutku važe u Nemačkoj, a koje su često podložne promenama.
Za ulazak u Nemačku, ne treba zaboraviti popunjavanje elektronske prijave putem web stranice www.einreiseanmeldung.de, koju je takođe neophodno odštampati i priložiti prilikom ulaska u zemlju.
Treba napomenuti da postoje različite vrste radnih viza koje biste mogli da dobijete, da se ne nalazimo u trenutnoj situaciji, i u zavisnosti od toga postoje i različite vrste dokumenata i obrazaca koje treba priložiti i popuniti, ali ona dokumenta koju su uglavnom zajednička za sve su sledeća:
- Odgovarajući obrasci koje možete preuzeti sa zvaničnog sajta nemačke ambasade (2 primerka popuniti na nemačkom ili engleskom);
- Izjava (takođe sa sajta) Taksa 75 evra (za decu 40); Ugovor (kada je posao u pitanju);
- Sertifikat o poznavanju jezika (ne za sve), osiguranje licenciranog društva na 6 meseci (kod spajanja porodice na 3), od dana putovanja.
- Polisu dostavljate kad vam se viza odobri onda kada budete išli po nju. Ukoliko ste osigurani preko radnog ugovora možete umesto gore navedenog da priložite aktuelnu potvrdu Vašeg osiguranja u Nemačkoj (NE karticu).
- Pasoš, u kom treba da ima najmanje dve prazne stranice. Vodite računa da pasoš važi najmanje još tri meseca po isteku vize. Priložite fotokopiju stranice pasoša sa ličnim podacima kao i kopije svih stranica sa vizama, pečatima ili drugim napomenama.
- Tri identične biometrijske fotografije za pasoš, ne starije od šest meseci. Dve fotografije nalepite na predviđeno mesto (na svaki obrazac po jednu), a treću priložite posebno.
- Gde je neophodno poznavanje nemačkog jezika, validni sertifikati koje priznaju su: Göethe, Ösd, i Telc. Kao i neki od TestDaf ovlašćenih partnera.
Čekanje na radnu vizu bi zavisilo, naravno, od toga kojoj profesiji pripadate pa tako
- 2-3 meseca – za naučnike, samozaposlene preduzetnike, IT-stručnjake, umetnike, sportiste
- 2-3 meseca – za podnošenje zahteva za vize radi zapošljavanja u skladu sa odredbama Zakona o doseljavanju stručne radne snage (sa diplomom o završenom stručnom obrazovanju/licencom za rad priznatom od strane nadležnih organa Nemačke/potvrdom o delimičnom priznavanju istovetnosti stečene diplome (Defizitbescheid) ili nostrifikovanom diplomom o završenom visokoškolskom obrazovanju/Plavom karticom)
- 2-3 meseca – za medicinsko osoblje sa nostrifikovanom diplomom/potvrdom o delimičnom priznavanju istovetnosti stečene diplome (Defizitbescheid)
- 2-3 meseca – za lica koja rade po ugovoru o izradi pokretnog materijala
preko godinu dana – za spajanje porodice, generalno
- trenutno nisu dostupni termini – za podnošenje zahteva za vize radi zapošljavanja u Nemačkoj u skladu sa posebnom regulativom za države Zapadnog Balkana, bez nostrifikovane diplome/potvrde o delimičnom priznavanju istovetnosti stečene diplome (Defizitbescheid)

Šta čini pravog prevodioca?
Prevođenje predstavlja jednu prelepu umetnost oblikovanja reči i od prevodioca iziskuje da poseduje veštinu pronalaženja najtačnijeg značenja. Iako bi se ova prethodna izjava mogla odnositi na prevođenje u svakodnevnoj komunikaciji, danas je formalno prevođenje...